Mgr. PAVEL OPELKA, RHom
-
Jeho cesta začala v roce 1995 absolutoriem na London College of Classical Homeopathy. Dále pokračoval na Teologické fakultě v Českých Budějovicích, kde v roce 2006 obhájil svou diplomovou práci na téma Krize současného myšlení v díle Karla Skalického.
-
Je spoluzakladatelem a členem České komory klasické homeopatie a podílel se na zapojení ČKKH do Evropské rady pro klasickou homeopatii (ECCH 2001).
-
Intenzivně věnuje homeopatické praxi, výuce a především výzkumu nových léků a patologie nemocí.
-
Přednáší na předních českých fakultách a institutech.
V roce 1997 založil ČESKOU ŠKOLU KLASICKÉ A POSTKLASICKÉ HOMEOPATIE, která jako jediná splňuje standarty Evropské rady pro klasickou homeopatii a je jako jediná držitelem řádné akreditace.
Česká škola klasické homeopatie se opírá o základní principy klasické homeopatie, avšak přesahuje rámec obvyklé homeopatické výuky v tom, že svým studentům poskytuje hluboký vhled do systematizace homeopatických léků. Vyučuje také variabilnímu přístupu k homeopatické léčbě, který vede k přesnému zaměření léčby.
Součástí studia je získání přehledu o různých typech homeopatické léčby od klasické po postklasickou, jejíž součástí je i Opelkova metoda. Pavel Opelka zavedl do homeopatie řadu významných pojmů jako např. NAUKA O HOMEOPATICKÝCH VRSTVÁCH. NAUKA A LÉČBA V LINIÍCH, NAUKA O FORMÁCH, ČASOPROSTOROVÁ MAPA, ODSTŘEDIVOST A DOSTŘEDIVOST a holistický realismus jako nauka o systémech.
Kromě výuky ve svých kurzech již řadu let přednáší na letních školách pořádaných Českou komorou klasické homeopatie. Zabýval se v této souvislosti velkou škálou témat, např.:
-
Vývoj ženy / Vývoj muže / Vývoj dětí z hlediska homeopatie
-
Dítě a škola
-
Homeopatická systematizace periodické tabulky
-
Systematizace rostlinné říše
-
Homeopatická léčba alergií
-
Porucha mužského a ženského principu
-
Homeopatická léčba plísní
-
Homeopatie a poruchy výživy
-
Homeopatie a její vztah ke společenským vědám
-
Stres a jeho léčba
Některé ze svých poznatků publikoval v Homeopatických listech: Příspěvek České školy klasické homeopatie k otázce fungování homeopatických léků (2008, č. 1-2), Sepie (2008, č. 3-4), Arsenicum album (2009, č. 1-2).
Léta se také věnuje psaní a přednáškám nejen na předních českých universitách jako je ČVUT či Přírodovědecké fakultě University Karlovy, ale i na evropské půdě v rámci zasedání ECCH v Dublinu v roce 2015.
Pořádá také soukromé přednášky pro menší skupiny zájemců ať již na téma homeopatie či filosofie. Poslední dobou prohloubil svůj výzkum v oblasti Krize evropského myšlení, jehož závěry používá při hledání spojitostí mezi kořeny našich kultur ovlivňujících lidské myšlení a chování.
®